zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czy należy bać się menopauzy?07-05-2016

     W życiu każdej kobiety przychodzi ten okres: menopauza, klimakterium. Co to takiego, czy należy się go obawiać? Z punktu widzenia nauki i określeń definiujących ten stan menopauza jest to określenie wystąpienia ostatniej miesiączki, po którym następuje jednoroczny brak krwawienia. Obecnie dotyczy kobiet średnio w 50-51 roku życia.

 

     Okres obejmujący kilka lat przed i po menopauzie nazywany jest przekwitaniem czyli klimakterium. Jest on prawidłowa zmianą stanu hormonalnego w organiźmie, którą musi przejść każda kobieta. Jest to faza przejściowa pomiędzy okresem dojrzałości płciowej a wiekiem starczym. Sedno zjawiska stanowi starzenie się jajników i zmniejszenie wytwarzania przez nie hormonów płciowych: estrogenów i gestagenów. Ich niedobór w organiźmie wywołuje zaburzenia okresu przekwitania. Należą do nich nieprawidłowości miesiączkowania: nieregularne krwawienia, czasami przedłużające się, a w końcu brak miesiączki.

Powinny one skłonić kobietę do wizyty u ginekologa, ponieważ mogą być również sygnałem rozwijającej się choroby nowotworowej narządu rodnego. Niedobór hormonów powoduje zaburzenia czynności części wegetatywnej układu nerwowego, a w efekcie dokuczliwie odczuwane objawy: uderzenia gorąca, zaczerwienienie twarzy, dreszcze, nocne poty, mrowienia i swędzenia głównie dłoni i przedramion, problemy ze snem, zaburzenia koncentracji. Towarzyszy im uczucie przyśpieszonego bicia serca, chwiejne ciśnienie i zawroty głowy oraz problemy z układem moczowym, spadek libido. Ponieważ błona śluzowa pochwy staje się cienka i sucha, stosunki seksualne są mniej satysfakcjonujące niż dawniej i bywają bolesne.

Do tej pory hormony płciowe stanowiły naturalną ochronę przed chorobami układu krążenia oraz osteoporozą. Pozbawiony tej naturalnej ochrony organizm kobiety staje się bardziej zagrożony wystąpieniem tych chorób. Kobiety często skarżą się na zmiany w sferze emocjonalnej i psychicznej: chwiejność emocjonalną, nadpobudliwość, zły nastrój, stany załamania, uczucie strachu aż do depresji, niepokój, niechęć do pracy, zobojętnienie, hipohondryczne wyobrażenie o nieuleczalnej chorobie. Niektórzy uznają wymienione objawy nie tyle za efekt zmian hormonalnych, ale raczej za psychiczną reakcję na koniec okresu dojrzałości płciowej.

 

Kobieta odbiera okres przekwitania jako "fazę start", a to ze względu na znaczne zmniejszenie witalności, wydolności i motywacji. Spojrzenie w lustro wykazuje, że znikają kobiece wdzieki. W tym czasie dzieci odchodzą z domu, często kobieta traci partnera i zostaje osamotniona.

Pracująca zawodowo może zauważyć, że młoda, aktywna współpracownica zagraża jej pozycji. Wtym okresie lekarze zalecają hormonalną terapię zastępczą, czyli podawanie brakujących hormonów w postaci tabletek, zastrzyków, globulek lub plastrów. Lagodzi ona objawy klimakterium oraz chroni przed chorobami układu krążenia i osteoporozą, a także prawdopodobnie zapobiega nowotworom jelita grubego i opóźnia wystąpienie choroby Alzheimera.

Stosowanie hormonalnej terapii łączy się także z pewnymi zagrożeniami: zwiększonym ryzykiem chorób pęcherzyka żółciowego, nieznacznie - zakrzepicy żylnej i udaru mózgu, a także prawdopodobnie - raka trzonu macicy i raka sutka (przy stosowaniu powyżej 5 lat). Jednakże korzyści wynikające ze złagodzenia objawów klimakterium , poprawy jakości życia a przede wszystkim zmniejszenia ryzyka choroby układu krążenia i osteoporozy przewyższają zagrożenia związane z tą chorobą.

 

     A co możesz zrobić sama aby zmniejszyć uciązliwe dolegliwości okresu przekwitania? Jedz dużo warzyw i owoców, białe pieczywo zastąp ciemnym, a czerwone mięso białym - drobiem lub rybą. Wprowadź do diety soję - źródło estrogenów roślinnych. Codziennie pij mleko i jedz jego przetwory, by dostarczyć organizmowi potrzebną porcję wapnia. Ogranicz solenie potraw. Uprawiaj niezbyt forsowne sporty: marsze lub pływanie. Ruch bowiem zapobiega osteoporozie. Możesz też sięgnąć po ziołowe preparaty (Menofen, Passiflor, Perfocrat), które uspokajają i łagodzą uderzenia gorąca oraz kołatanie serca.

 

     Pamiętaj! Klimakterium to naturalny okres w życiu każdej kobiety, a nie choroba.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2021-03-22 16:10:44

Menopauza to coś naturalnego, ja tam cieszę się życiem, kocham seks a trochę podrasowane zdjęcia wrzuciłam na portal https://eromeet.pl/zabrze/ i czekam na jakiegoś partnera z zabrza, który się ze mną umówi:P I co - nie wypada? Mam to gdzieś!

dodał: ~Gość | 2018-11-17 19:23:25

Na menopauzę u kobiet polecam zioła z suplementu dong quai bardzo dobrze działa na poprawę samopoczucia