zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Czy chrapanie powinno się leczyć? 22-11-2019

 

Senny rozwód

 

Co dziesiąta osoba na świecie chrapie podczas snu. Z powodu chrapiącego partnera aż jedna czwarta par zdecydowała się spać osobno. Tak radykalne rozwiązanie nie powinno dziwić. Badania dowodzą, że długotrwałe spanie u boku chrapiącego przyczynia się do rozwoju depresji, a nawet ubytków słuchu. Brak snu lub jego słaba jakość ma wiele konsekwencji. Nie tylko kiepskie samopoczucie z samego rana, ale także problemy z sercem, układem pokarmowym oraz otyłością, której sprzyja nerwowy sen. Chrapaczami zwykle okazują się mężczyźni otyli, zwłaszcza z tłuszczykiem, zlokalizowanym w okolicach szyi. Na bezsenność dwa razy częściej cierpią kobiety.

 

Nocne koncerty

 

Dla wielu wydawanie głośnych odgłosów podczas odpoczynku to codzienność. Jednak nie warto lekceważyć tego zjawiska, ponieważ oznacza utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co może być groźne dla zdrowia. Gdy śpimy, mięśniówka gardła wiotczeje i lekko opada. Nie jest to problematyczne, ponieważ zostawia wystarczająco dużo miejsca na swobodny przepływ powietrza. Wystarczy jednak nawet niewielki obrzęk, aby ta przepustowość znacznie spadła. Gwałtowniejsze pobieranie powietrza wprowadza język i podniebienie w drganie, czego skutkiem jest charakterystyczny dźwięk gardłowy.

 

Analiza u lekarza

 

Niewłaściwy sposób oddychania przez sen może mieć kilka powodów. Dlatego warto przyczyny przeanalizować u lekarza. Chrapiący najczęściej ma obrzęk ścian dróg oddechowych. Przyczyną są zwykłe infekcje, ale również alergie. Charakterystyczny dźwięk wydobywa się także z osób ze skrzywioną przegrodą nosową oraz polipami. To także sygnał do sprawdzenia, czy nie zaczął się przerost migdałków podniebiennych lub gardłowych. Nieleczone chrapanie może prowadzić do obturacyjnego bezdechu sennego, skutkującego niedotlenieniem organizmu. W przypadku małych dzieci może się skończyć nawet śmiercią.

 

Chrapanie wymaga pomocy lekarskiej, ale także ogólnej higieny zdrowotnej na co dzień. Pozytywne skutki ma rzucenie palenia (lub wyeliminowanie go z otoczenia dziecka), ograniczenie alkoholu oraz tłustego jedzenia przed snem. Osoby otyłe zauważają różnicę po zrzuceniu nawet kilku kilogramów. Chrapiącym przydaje się także dobrze wyprofilowana poduszka oraz wietrzenie pokoju wieczorem.

Komentarze