zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Codzienna higiena twarzy, czyli jak pozbyć się trądziku? 11-09-2017

 

Jak rozpoznać cerę trądzikową?

  •  Grudki, krosty, wypryski pozostawiające blizny,
  •  Skórne zmiany ropne,
  •  Zaskórniki,
  •  Rozszerzone pory,
  •  Nadmierna produkcja sebum,
  •  Zaczerwienienia.

 

Przyczyny trądziku

 

Występowanie cery trądzikowej może zależeć od wielu czynników. Niewątpliwie jest uwarunkowane genetycznie, gdyż u osób z nadmiernie występującym trądzikiem odnotowuje się podobny problem u osób spokrewnionych. Nie można traktować trądziku jedynie w kategorii problemu kosmetycznego. Trądzik pospolity (łac. acne vulgaris) to przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego i wyróżnia się kilka postaci klinicznych tego schorzenia.

W związku z tym, że w przypadku cery trądzikowej dochodzi do nieprawidłowego złuszczania naskórka, a obumarłe komórki zatykają ujścia gruczołów łojowych, wyprodukowane sebum zostaje zamknięte wewnątrz skóry. Dodatkowo w przewodzie wyprowadzającym dochodzi do kolonizacji bakterii Propionibacterium acnes, co prowadzi do stanu zapalnego. Dlatego tak istotną rolę odgrywa odpowiednie oczyszczanie skóry, co z pewnością pomoże pozbyć się trądziku.

Warto wspomnieć, iż niektóre z leków mogą wpływać na nasilenie dolegliwości trądzikowych, są to na przykład preparaty zawierające sterydy.

 

Trądzik jest to jedynie problem estetyczny. Osoby zmagające się ze wszelkiego rodzaju niedoskonałościami cery czują się nieatrakcyjne i wstydzą się swojego problemu, co może utrudniać kontakt z otoczeniem.

 

Higiena twarzy z trądzikiem – krok po korku

 

W przypadku cery trądzikowej najistotniejszą rolę odgrywa codzienna higiena twarzy, która powinna być wykonywana przy użyciu kosmetyków dedykowanych temu typowi cery.

 

Pielęgnacja, która ma na celu pozbycie się trądziku powinna opierać się o:

  • Delikatne oczyszczanie – codzienna higiena twarzy wykonywana przy użyciu ciepłej wody i odpowiedniego środka myjącego przeznaczonego do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami jak na przykład preparat Garniera Czysta Skóra 3w1 zawierający w składzie żel myjący, peeling oraz maseczkę z białą glinką. Pozwoli on w jednym zabiegu, podczas mycia twarzy dokładnie zmyć sebum i inne zanieczyszczenia, zaś dodatkowo zawarty peeling, który pomoże usunąć martwe komórki naskórka i odblokować pory.
  • Tonizowanie twarzy – stosowany po myciu twarzy wodą, ma na celu zapewnienie odpowiedniego pH skórze trądzikowej co zahamuje rozwój bakterii. Należy zwrócić uwagę, aby w swoim składzie nie zawierał alkoholu, który może doprowadzić do zbyt mocnego wysuszenia cery, co może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Najlepiej sięgnąć po tonik z tej samej serii, gdyż zapewni to kompleksową pielęgnację skóry z niedoskonałościa
  • Nawilżanie odpowiednio dobranym kremem. Każda skóra wymaga nawilżania, tym bardziej cera z niedoskonałościami, co pomoże normalizować jej pracę i wyciszyć wzmożoną aktywność gruczołów łojowych. Warto sięgnąć po krem zawierający filtr UV, który zapewni ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

 

Nie da się ukryć, iż cera trądzikowa wymaga szczególnej troski, aby mimo uciążliwego schorzenia utrzymywać ją w dobrej kondycji. Higiena twarzy i stosowanie właściwie dobranych kosmetyków to podstawa codziennej pielęgnacji.

 

Jak pozbyć się trądziku?

Przede wszystkim należy ustalić przyczynę jego występowania, aby móc podjąć właściwe kroki w celu zwalczenia uporczywej dolegliwości. Warto zasięgnąć porady lekarza dermatologa, który zleci badania i obierze właściwy plan leczenia.

Dodatkowo, zadbanie o higienę twarzy jak również przestrzeganie pewnych zasad pielęgnacji, które dotyczą skóry z niedoskonałościami to podstawa sukcesu. Warto postawić na kosmetyki przeznaczone do tego typu skóry, jak chociażby seria Czysta Skóra od Garniera.

Musimy mieć świadomość, że wyciskanie pryszczy jest dużym błędem, gdyż może dojść do rozsiania bakterii wywołującej trądzik. Również zakrywanie zmian trądzikowych grubą warstwą fluidu może jedynie pogorszyć sprawę, gdyż pogłębimy problem zatykania gruczołów łojowych i ujścia mieszków włosowych. W takich przypadkach bardzo dobrze sprawdzi się lekki krem BB.

Podjęcie wszelkich działań zmierzających do przywrócenia skórze równowagi z pewnością pomogą pozbyć się trądziku.

Komentarze

dodał: Majka | 2018-10-23 14:32:29

Trądzik to bardzo trudny temat dla wielu osób, zwłaszcza tych młodszych. Niestety bardzo często podejmowane terapie nie przynoszą zadowalających efektów i trzeba stale je modyfikować. Czasami także nie wystarczy wyeliminować podstawowe czynniki ryzyka jego rozwoju. Polecam o tym poczytać na stronie https://ekosmetyczki.pl/zdrowie/tradzik/ Przede wszystkim jednak nie można sobie szkodzić i poszukać profesjonalnej pomocy.