zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Co warto wiedzieć o inhalatorach? 15-10-2019

Kiedyś stosowane głównie w szpitalach, dzisiaj inhalatory coraz częściej wykorzystywane są również w warunkach domowych. Wyroby medyczne tego rodzaju sprawdzają się przede wszystkim w przypadku chorób dróg oddechowych. Nie wszyscy wiedzą jednak, jakie urządzenie kupić oraz jakie inhalatory są odpowiednie dla dzieci, a które stosuje się u osób dorosłych. Co zatem warto na ten temat wiedzieć?

 

Jak działa inhalator?

Zadaniem inhalatora jest wytwarzanie mgiełki, która pozytywnie wpływa na drogi oddechowe. Często zawiera ona dodatkowo substancję leczniczą. Jednak w praktyce sam inhalator nie pełniłby należycie swojej funkcji, gdyby nie maseczka czy innego typu podobna końcówka. To właśnie w tym elemencie zachodzi proces zamiany płynu we wspomnianą mgiełkę. Inhalator w zasadzie tłoczy powietrze, a maseczka czy ustnik sprawiają, że obiera ono formę leczniczą.

 

Inhalator a nebulizator

Nebulizator to urządzenie, które dostarcza lek w formie aerozolu. Urządzenie to zamienia lek w postaci ciekłej przeznaczonej do nebulizacji w mgiełkę, a więc wspomniany aerozol. Jednak w Polsce często nebulizatory nazywane są również inhalatorami. To błąd, gdyż inhalator to pojęcie szersze. W praktyce wyróżnia się bowiem także inhalatory proszkowe czy ciśnieniowe, które nebulizatorami wcale nie są. Zatem nie każdy inhalator to nebulizator, ale za to każdy nebulizator to inhalator.

Inhalator – kiedy po niego sięgnąć?

Inhalatory to wyroby medyczne, które stosowane są przede wszystkim w przypadku przewlekłych chorób dróg oddechowych. Sprawdzają się m.in. przy astmie, alergiach wziewnych, zapaleniu płuc i oskrzeli, zapaleniu zatok, mukowiscydozie czy przeziębieniu. Jednak są i pewne przeciwwskazania do stosowania tego typu urządzeń. Poza alergią na związki obecne w parze wodnej można tutaj wymienić gruźlicę, niewydolność serca, krwotoki z dróg oddechowych czy wysoką gorączkę.

Rodzaje inhalatorów

Generalnie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje inhalatorów, różniące się między sobą sposobem działania. Inhalatory tłokowe, zwane również pneumatycznymi są dość głośne, ale stosować je można już u małych dzieci. Para wodna w tym przypadku wytwarzana jest za pomocą sprężonego powietrza lub tlenu. Są to urządzenia uniwersalne i stosunkowo niedrogie. Alternatywą dla nich są inhalatory ultradźwiękowe – nowoczesne i bardzo ciche. Nie są one jednak tak wszechstronne, gdyż nie nadają się do aplikacji wielu leków i antybiotyków. Nie można ich też stosować u dzieci poniżej 1. roku życia. Czasem wyróżnia się jeszcze inhalatory siateczkowe (membranowe). Są to urządzenia drogie, ale skuteczne i dokładne. Stosować je można nawet w pozycji leżącej.

 

Jaki inhalator wybrać?

Na co w tym przypadku należy zwrócić uwagę? Na pewno kluczowe znaczenie ma wielkość cząsteczek, na które rozbijany jest lek. Od tego w końcu zależy skuteczność wchłaniania substancji leczniczej. Ponadto dobrze jest sprawdzić czas nebulizacji i głośność pracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych dzieci. Godnym polecenia jest sklep z inhalatorami Sanity.pl. Estetyka urządzenia ma oczywiście znaczenie drugorzędne, chociaż nie da się ukryć, że maluchy wolą kolorowe inhalatory.

Komentarze