zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Co powoduje wysoki poziom cukru i jak można z nim walczyć? 18-02-2020

Hiperglikemia, określana również jako przecukrzenie, to stan, gdy ma miejsce zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Może on dotyczyć zarówno osób chorujących na cukrzycę, jak również tych, które nie posiadają tej dolegliwości. Nadmierny poziom cukru we krwi może posiadać różne przyczyny. Co najczęściej wywołuje taki stan? Jak można go rozpoznać? W końcu, na czym polega leczenie?

 

Wysoki poziom cukru – jak go rozpoznać?

O wysokim poziomie cukru we krwi mówimy wtedy, gdy stężenie cukru wynosi minimum 100-125 mg/dl na czczo lub też 140–199 mg/dl w dwie godziny po posiłku. U osób, które są zdrowe, stężenia cukru we krwi znajdują się na niższych poziomach. W przypadku osób chorujących na cukrzycę typu 1 oraz na cukrzycę typu 2 hiperglikemia jest oznaczana przy niższych poziomach.

 

Wysoki poziom cukru – jakie są jego przyczyny?

Gdy wysoki poziom cukru pojawia się u osoby chorującej na cukrzycę, w takim przypadku najczęściej jest efekt nieprawidłowego leczenia. Za wysoki cukier ma miejsce przy źle dobranej dawce, zastosowaniu nieaktywnej insuliny czy też wtedy, gdy pacjent przyjmie zbyt niską dawkę leków lub pominie ją całkowicie. W przypadku osób, które nie leczą się na cukrzycę, wysoki poziom cukru może być jej objawem. Wówczas zaleca się dalszą diagnostykę w kierunku cukrzycy. Może ona wskazywać także na insulinoodporność, która wskazywać może na cukrzycę typu 2. Należy jednak pamiętać, że stężenie cukru we krwi może dynamicznie się zmieniać. Zwiększa się ono po spożyciu posiłków bogatych w węglowodany proste, na przykład w białe pieczywo, makarony, słodycze, słodkie napoje.

 

Wysoki poziom cukru – jak go leczyć?

Podstawa to odpowiednia diagnostyka oraz leczenie zapisane przez lekarza – diabetologa, gdy wysoki poziom cukru jest powiązany z cukrzycą. Można także stosować odpowiednie suplementy diety oraz zioła, na przykład korzeń łopianu, który naturalnie pozwala na normalizowanie poziomu cukru we krwi.

Komentarze