zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobie refluksowej przełyku? 09-07-2020

 

 

Choroba refluksowa przełyku (GERD) związana jest z cofaniem się treści pokarmowej (tzw. refluks) z żołądka do przełyku, czemu towarzyszy nieprzyjemne uczucie zgagi – palenia za mostkiem. Objawami, które mogą współwystępować, są: nudności, kwaśny posmak w ustach, odbijanie, wzdęcia, ból nadbrzusza, a nawet chrypka i kaszel. GERD częściej występuje u kobiet w ciąży, osób otyłych oraz dorosłych prowadzących szybki i stresujący styl życia.

 

Co predysponuje do wystąpienia refluksu?

 

Powstawaniu refluksu sprzyjają:

  • nieprawidłowa kurczliwość mięśnia zwieracza dolnego przełyku, który stanowi naturalną barierę między przełykiem a żołądkiem,
  • nadmiernie kwaśna treść żołądkowa,
  • nieprawidłowa dieta: bogata w tłuste, ostre potrawy, kawę, napoje gazowane,
  • przyjmowanie leków nasilających zgagę (azotany, leki przeciwnadciśnieniowe z grupy blokerów kanałów wapniowych),
  • ciąża.

Jakie badania są konieczne do postawienia diagnozy?

Często lekarze mogą postawić diagnozę, opierając się o wywiad i badanie fizykalne. Rozpoznanie jest potwierdzone, jeśli stwierdzimy skuteczność leczenia przyczynowego. W przypadku konieczności poszerzenia diagnostyki badaniem nazywanym „złotym standardem” jest pH-metria. Polega ona na 24-godzinnym pomiarze pH w świetle przełyku za pomocą sondy założonej przez nos. Badanie może być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych.

Czasem konieczne jest wykonanie gastroskopii, która polega na wprowadzeniu do światła przełyku przez jamę ustną sondy wyposażonej w kamerę, dzięki czemu lekarz może ocenić na bieżąco stan błony śluzowej przełyku i żołądka. W razie konieczności możliwe jest pobranie wycinka błony śluzowej, która następnie jest oceniana pod mikroskopem. Daje to odpowiedź na pytanie, czy pacjent jest zainfekowany bakterią Helicobacter pylori. Gastroskopia jest szczególnie wskazana, jeżeli:

  • objawy po raz pierwszy występują po 45. roku życia,
  • współwystępuje niezamierzona utrata masy ciała,
  • objawy wybudzają w ciągu nocy,
  • obecne są problemy z przełykaniem pokarmu,
  • występują uporczywe wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego lub niedokrwistość.

Jak wygląda leczenie choroby refluksowej?

W przypadku pojawienia się objawów warto mieć pod ręką Rennie – lek dostępny bez recepty, który zawiera węglan wapnia i węglan magnezu. Substancje te działają miejscowo i już w dwie minuty od przyjęcia leku zapewniają uczucie ulgi poprzez neutralizację kwasu solnego drażniącego błonę śluzową przełyku. Dodatkowo warto wiedzieć, że lek ten ma działanie wyłącznie miejscowe, nie wchłania się do krwiobiegu, w związku z czym może być spokojnie przyjmowany przez kobiety w ciąży.

Innymi lekami stosowanymi w chorobie refluksowej przełyku są tzw. inhibitory pompy protonowej, które trwale blokują wydzielanie kwasu solnego. Należy przyjmować je regularnie na pusty żołądek. Terapię często „wzbogaca” się lekami prokinetycznymi, które usprawniają pasaż jelitowy.

 

Bibliografia:

[1] - https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/106/original/Strony_od_MpD_2010_10-6.pdf?1467978625

[2] - https://podyplomie.pl/medycyna/34138,leki-prokinetyczne-w-terapii-zespolow-nakladania-gerd-i-dyspepsji-czynnosciowej

Komentarze