zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Brzydkie zmiany na paznokciach? To prawdopodobnie grzybica! 20-04-2017

Przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to nie tylko choroba związana z brakiem higieny. Oczywiście chodzenie w zamkniętym obuwiu przez wiele godzin stwarza grzybom świetne warunki do rozwoju. Jednak można codziennie dbać o higienę stóp, a mimo to zarazić się grzybicą. Najgorszą sławę mają w tym zakresie publiczne kąpieliska, baseny, sauny, łaźnie i prysznice. Niewskazane jest również chodzenie w cudzym obuwiu, jak również korzystanie z tych samych przyborów do pedicure. Bardziej na zakażenia grzybiczne narażone są osoby chorujące na cukrzycę, niedokrwistość, mające nadwagę, zaburzenia hormonalne, żołądkowo-jelitowe, jak i osłabioną odporność. Grzybicy paznokci sprzyja też grzybica stóp oraz zbyt krótkie obcinanie paznokci, które często prowadzi do odklejania się płytki od podłoża. Płytkę paznokcia osłabiają też lakiery do paznokci i zmywacze, jak również terapie antybiotykowe, które wyjaławiają organizm z pożytecznej flory bakteryjnej.

Objawy grzybicy paznokci i jej rodzaje

Grzybica paznokci jest to schorzenie związane z zakażeniem określonymi rodzajami grzybów. Najczęściej za grzybicę paznokci odpowiadają dermatofity, które atakują brzeg paznokcia. Zmienia się jego barwa, jednak chory nie odczuwa bólu, nie ma też stanu zapalnego. Paznokieć z czasem zaczyna żółknąć, by następnie przybrać kolor brązowy. Płytka paznokcia ulega pogrubieniu i traci swoją naturalną elastyczność, dlatego zaatakowane przez grzybicę paznokcie łamią się, pękają i kruszą. Następnym stadium choroby jest odklejanie się płytki paznokcia od podłoża - paznokcie ulegają deformacji, stają się rurkowate lub szponowate.

Rzadziej za grzybicę stóp odpowiadają drożdżaki z gatunki Candida, jednak w tym przypadku chory paznokieć boli, pojawia się również stan zapalny i ropna wydzielina. Po kilkunastu dniach płytka paznokcia staje się matowa i ulega zgrubieniu. Nieleczona infekcja z czasem rozprzestrzenia się na inne paznokcie systematycznie je niszcząc.

Trzecim rodzajem zakażenia odpowiedzialnym za degenerację paznokci jest Pleśnica paznokci. Najbardziej narażoni na nią są ludzie starsi, mający problemy z krążeniem. Warto wspomnieć, że schorzenie dotyczy tylko i wyłącznie paznokci dużych palców u stóp, czyli paluchów. Podobnie, jak w przypadku zakażenia dermatofitami, nie występuje stan zapalny. Objawami charakterystycznymi są natomiast żółtawe pasma na płytce paznokcia, które z biegiem czasu zmieniają swój kolor na brązowy. Pleśnica nie prowadzi do zniszczenia całej płytki. Bytujące na paznokciu grzyby pleśniowe ograniczają się tylko do łożyska.

Jak wyleczyć grzybicę paznokci?

W przypadku zakażeń grzybicznych liczy się czas. Chodzi o to, by rozpocząć leczenie możliwie wcześnie, gdy grzyby nie zaatakowały jeszcze całego paznokcia. Wskazana jest konsultacja u dermatologa, jednak jeszcze lepiej wybrać się do specjalisty od leczenia stóp, czyli do podologa. Jest to lekarz, który zajmuje się tylko stopami i jego wiedza w tym zakresie jest na ogół dużo większa niż w przypadku dermatologa, zajmującego się całym ciałem. Podolog może zlecić dodatkowe badanie mykologiczne na podstawie fragmentu paznokcia, jednak nie zawsze jest to konieczne. Istnieje wiele skutecznych leków zwalczających infekcje grzybicze. Preparaty przeciwgrzybiczne nowej generacji, zarówno te przyjmowane doustnie jak i stosowane miejscowo w postaci kremów lub maści to dobry początek leczenia - w przypadku świeżego zakażenia grzybicą.

W sytuacji, gdy paznokieć zmienił już swój kolor, rozwarstwia się i łamie, konieczne może być wdrożenie zabiegów naświetlających. To nowoczesna metoda leczenia grzybicy paznokci. Zabieg polega na zniszczeniu grzyba poprzez naświetlanie płytki paznokcia i tkanek w jego obrębie specjalnym laserem. Obumarłe grzyby nie są w stanie się namnażać i grzybica stopniowo wygasa. Jest to terapia bezbolesna i nie ma żadnych ograniczeń wiekowych – mogą z niej korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Przed jej rozpoczęciem wymagana jest jednak miesięczna przerwa od opalania, a tydzień przed pierwszym zabiegiem należy odstawić leki sterydowe i środki fotouczulające. By terapia była w pełni skuteczna należy przeprowadzić 3-4 zabiegi w ciągu roku, aż do momentu, gdy paznokieć jest zdrowy i naturalnie piękny.

Jak chronić się przed grzybicą stóp?

Przede wszystkim nie wolno stwarzać grzybom warunków, w których najłatwiej się namnażają. Unikać wielogodzinnego chodzenia w zawilgoconych skarpetkach. Ponadto, nie korzystać z cudzych ręczników i narzędzi do pedicure. Nie pożyczać też innym osobom ani obuwia, ani skarpetek, czy też rajstop. Stopy po kąpieli należy zawsze wycierać do sucha. W przypadku osób, które cierpią na nadmierną potliwość stóp można wykonać serię zabiegów jonoforezą.

 

Komentarze

dodał: ~Gość | 2017-04-10 16:36:26

Bardzo ciekawy tekst. Dziękuję!

dodał: Magda | 2017-04-10 12:33:35

Mam grzybicę na paluchu lewej nogi, a do lata nie całe 2 miesiące. Preparaty sklepowe nie działaja. Jestem załamana!!!! :((((