zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Bezsenność ? diagnostyka zaburzeń snu 30-12-2019

Obturacyjny bezdech senny to choroba wynikająca z występowania w czasie snu epizodów zatrzymania oddychania (bezdechów) albo znacznego spłycenia oddychania (hipowentylacji). W czasie snu obserwuje się nadmierny spadek napięcia mięśni podniebienia miękkiego języczka, języka i tylnej ściany gardła. Stopień ich zapadania powoduje chrapanie i okresowy brak przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe, mimo że zachowane są ruchy oddechowe klatki piersiowej.

 

Bezdechy powtarzające się wielokrotnie, (od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w ciągu 60 minut snu), powodują wiele złych następstw, np. problemy z koncentracją, zmęczenie, uczucie niewyspania, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia akcji serca. Zamykanie się dróg oddechowych na poziomie gardła jest także powodem przejściowego niedotlenienia organizmu.

Czy to na pewno bezdech?

 

Przerwa w oddychaniu zostaje zakwalifikowana jako epizod bezdechu, jeśli trwa dłużej niż 10 sekund. Warto zaznaczyć, że bezdechy pojawiają się także u zupełnie zdrowych osób (są to zwykle kilku lub kilkunastosekundowe  bezdechy pojawiające się w czasie zasypiania).

 

Jak dowodzą badania, obturacyjny bezdech senny występuje u około 4 do 10% dorosłych mężczyzn oraz u około 2 do 4% kobiet. Choroba atakuje głównie osoby dorosłe, ale występuje także u dzieci (zwłaszcza tych, u których stwierdzono przerost trzeciego migdała).

 

U kobiet choroba ta uaktywnia się zazwyczaj po menopauzie. Schorzeniu sprzyja otyłość i duży obwód szyi. Obecna w tym miejscu tkanka tłuszczowa uciska gardło i zmniejsza przepływ powietrza, powodując bezdechy. Ryzyko ich występowania powiększają również  nieprawidłowości anatomiczne w budowie twarzoczaszki (np. mała oraz cofnięta żuchwa), skrzywienie przegrody nosa oraz schorzenia blokujące drożność nosa, choroby gardła itp.

 

Leczenie bezdechu

 

Po rozpoznaniu bezdechu sennego konieczne jest wdrożenie skutecznego leczenia. Najlepszą metodą jest wspomaganie oddychania stałym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (continuous positive airway pressure – CPAP). Pacjent zakłada na nos specjalną maskę, która jest połączona z urządzeniem wytwarzającym niewielkie dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Dzięki temu otwiera się drożność dróg oddechowych w czasie snu i bezdech nie występuje. Ma to oczywiście pozytywne konsekwencje: znika chrapanie i brak koncentracji w ciągu dnia, maleje także ryzyko wystąpienia innych schorzeń (np. związanych z arytmią serca).

 

Diagnostyka zaburzeń snu w Citomedzie

 

Jeśli podejrzewasz u siebie bezdech senny, nie zwlekaj i poddaj się specjalistycznemu badaniu za pomocą aparatu monitorującego! Diagnostyka pozwoli na pewne rozpoznanie choroby, wskaże stopień jej zaawansowania oraz wykluczy inne, które mogą dawać podobne objawy.

Komentarze