zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

5 zasad dobrego snu 16-04-2019

Sen to jedna z najważniejszych potrzeb fizjologicznych organizmu. Pełni funkcje regeneracyjne, wpływa na samopoczucie następnego dnia i stan zdrowia. Często bagatelizowany przyczynia się do obniżenia zdolności koncentracji, pogorszenia sprawności intelektualnych i fizycznych. U osób dorosłych zgodnie z wytycznymi ATS (American Thoracic Society) sen powinien trwać co najmniej 7 godzin na dobę, a u osób niepełnoletnich więcej, odpowiednio do wieku. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny snu zapewni dobry nastrój i energię na kolejny dzień.

 

Po pierwsze: aktywność fizyczna

 

Wykazano, że wraz ze wzrostem ilości aktywności fizycznej podejmowanej w ciągu dnia rośnie potrzeba snu. Aby spało się lepiej, nie podejmujmy wysiłku późnym wieczorem. Na trening wybierzmy godziny poranne przed pójściem do pracy lub popołudniowe. Podczas aktywności fizycznej wzrasta ciśnienie krwi w organizmie, które podwyższone w godzinach wieczornych może utrudniać, zamiast ułatwiać zasypianie. Zgodnie z zaleceniami ekspertów na ruch powinniśmy poświęcać od 30-60 minut 5 dni w tygodniu.

 

Po drugie: nie najadaj się przed snem

 

W zaśnięciu przeszkadzać może wzmożona aktywność perystaltyczna układu pokarmowego. Przepełniony żołądek i jelita nie sprzyjają zasypianiu, zmuszając organizm do intensywnych procesów trawiennych. Zatem starajmy się ostatni posiłek zjeść 2-3 godziny przed snem. Dodatkowo należy zwracać uwagę na to, co spożywamy na kolację. Unikajmy potraw obfitujących w tłuszcze i z dużą ilością cukrów prostych. Natomiast kiedy po posiłku odczuwamy uczucie pełności i ciężkości, warto skorzystać z leków łagodzących dolegliwości żołądkowo - jelitowe tj. IBEROGAST.

 

Po trzecie: ogranicz używki

 

Ostatnią kawę należy wypić przed godziną 12:00, ponieważ zawarta w niej pobudzająca kofeina długo utrzymuje się we krwi. Ponadto odradza się palenie papierosów bezpośrednio przed snem. Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa częstość pracy serca i ciśnienie tętnicze, co stymuluje, zamiast uspokoić organizm. Wbrew powszechnie przyjętym normom przed zaśnięciem nie powinno się pić alkoholu. Może powodować wybudzanie się w nocy oraz zakłócać prawidłowy przebieg faz snu.

 

Po czwarte: wycisz się

 

Ludzkie zmysły w ciągu dnia odbierają miliony bodźców, które stawiają organizm w stan gotowości. Dlatego, aby przygotować ciało na sen, należy ograniczyć ilość dostarczanych impulsów. Nadmierna ekspozycja na światło oraz wysiłek umysłowy wieczorem niekorzystnie wpływa na proces zasypiania. Unikaj ich na co najmniej 3 godziny przed snem. Przygaś oświetlenie w domu, wyłącz telewizor, odłóż na bok smartfon- w ten sposób wyciszysz się i przygotujesz do wypoczynku.

 

Po piąte: łóżko= sen

 

Mózg kojarzy dany przedmiot ze ściśle określoną reakcją organizmu. Podczas dnia ogranicz czas spędzany w łóżku. W ten sposób przyspieszysz proces zasypiania i dasz mózgowi jasny sygnał - pora spać. Dzięki temu prostemu zabiegowi zauważysz, że lepiej się regenerujesz, a twoje ciało rano jest bardziej wypoczęte.

Komentarze