zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

5 pytań, które pozwolą Ci stwierdzić, czy jesteś uzależniony od narkotyków 25-01-2021

Uzależnienie od narkotyków – choroba, której nie można bagatelizować

Narkomania to nic innego jak uzależnienie od narkotyków. Zaczyna się od niewinnego „spróbowania” czegoś nowego – jednak szybko może się to przekuć w nawyk i takich prób „zasmakowania” używki, jak się okazuje, jest później nieskończenie wiele. Osobę uzależnioną dopada głód, który nie pozwala na pozostanie „czystym”. Objawia się psychiczną potrzebą sięgnięcia po narkotyk, ale także fizyczną – narkomani nierzadko czują ból, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Wszystko to jest jedynie ogólnym i bardzo skrótowym opisem choroby. Szczególnie ważne jest, aby już na samym początku uzależnienia wiedzieć, że nie jest to już kontrolowana chęć brania, a potrzeba – którą zdecydowanie trudniej przezwyciężyć. Wczesne rozpoznanie i diagnoza mogą bowiem zagwarantować stosunkowo szybkie i skuteczne wyleczenie z narkomanii.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat uzależnienia od narkotyków? Przeczytaj artykuł: Czy narkotyki uzależniają już od pierwszej dawki? przygotowany przez ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie.

Pytania, które pomogą Ci w diagnozie: czy to już uzależnienie od narkotyków?

Uzależnienie od narkotyków często bardzo ciężko zdiagnozować. Kiedy jednak jesteś osobą, która do końca nie wie, gdzie jest „granica” oddzielająca od tej ciężkiej choroby, warto odpowiedzieć sobie na kilka krótkich pytań:

  • Czy mając szansę na zażycie narkotyku, jesteś w stanie z niej zrezygnować?

W tym przypadku najlepszą odpowiedzią byłaby „tak, nie mam z tym żadnego problemu”. Jeśli jednak odpowiedziałeś przecząco lub wystąpiła, chociażby chwila zawahania – nie jest to dobry znak. Świadczy bowiem o tym, że prawdopodobnie chcesz wykorzystać każdą możliwą szansę na zażycie narkotyku, co niestety bywa zgubne.

  • Czy Twoi bliscy i znajomi wiedzą o tym, że bierzesz narkotyki?

Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”, jest to zły znak. Celowe ukrywanie faktu zażywania narkotyków, trzymanie go w tajemnicy świadczy o tym, że jesteś świadomy popełnianych błędów. Nie przyznajesz się przed przyjaciółmi, ponieważ boisz się, że mogliby oni odciągać Cię od pomysłu zażycia narkotyku.

  • Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się pożyczać pieniądze na zakup narkotyków?

Kiedy jesteś w stanie zadłużać się tylko po to, aby móc kupić „działkę” – jest to jeden z poważniejszych objawów narkomanii. Przekładasz bowiem potrzebę wzięcia substancji psychoaktywnych nad wszystkie inne potrzeby fizjologiczne. Nie boisz się, że nie będziesz miał jak zwrócić długu, ponieważ Twoje myśli krążą jedynie wokół wizji szybkiego zażycia.

  • Czy będąc w złym humorze lub smutnym nastroju, czujesz chęć zażycia narkotyku?

Narkomani często swoją „przygodę” z narkotykami rozpoczynają od zwyczajnej próby – kieruje wówczas nimi chęć sprawdzenia czegoś nowego. Później przeradza się ona w częstą potrzebę zażycia używki, a następnie – narkotyk staje się jedyną substancją, potrafiącą polepszyć nastrój i samopoczucie. Efekt „polepszenia” jest oczywiście bardzo mylny i chwilowy, ponieważ niedługo po wzięciu narkotyku wszystko wraca do pierwotnego stanu.

  • Czy zdarza Ci się zażywać narkotyki w samotności, bez znajomych i bez jakiejkolwiek „okazji”?

W przypadku narkotyków ciężko mówić o „okazji” do ich zażycia. Niektóre osoby uważają jednak, że spotkanie z przyjaciółmi jest czasem, kiedy można sobie na to pozwolić. Samo to jest już złym znakiem, ponieważ wyjście ze znajomymi nie powinno być zwieńczane braniem używek. Kiedy jednak zaczynasz przyjmować substancje odurzające w samotności, ze zwykłej potrzeby – jest to objaw poważnego stadium uzależnienia. Należy wówczas zgłosić się z prośbą o pomoc do bliskich lub do specjalistów, którzy zapewnią profesjonalną opiekę i wsparcie w procesie leczenia.

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Proces leczenia uzależnienia od narkotyków nie jest ani łatwy, ani przyjemny. Niesie ze sobą wiele problemów, ale przede wszystkim wyrzeczeń. Zazwyczaj konieczne jest zerwanie kontaktu ze środowiskiem, które mogłoby nakłaniać do powrotu do nałogu. Wszystko to dzieje się po to, aby osoby zwane narkomanami miałyby jak największą szansę na normalne życie. W jego osiągnięciu mogą pomóc osoby pracujące w ośrodku, zajmującym się terapią uzależnień w Krakowie. Są to specjaliści, którzy wiedzą, jakie są potrzeby osób z nałogami i jak powinno się z nimi rozmawiać. Profesjonalni terapeuci zagwarantują pełne wsparcie podczas indywidualnych terapii w procesie leczenia uzależnień.

Komentarze