Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
pilna porada i informacje

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mar456

PostWysłany: Pią Lis 09, 2007 2:15 pm    Temat postu: pilna porada i informacje Odpowiedz z cytatem

witam i proszę o informacje lekarskie na temat rodzajów antykoncepcji i ich skuteczności. odrazu mówie że jestem osobą często podróżującą i miewajaca nieregularne miesiączki. wykonane badania ginekologiczne wykazałay ze jestem zupełnie zdrowa z hormonami jest także w porzadku. zależy mi na jak mniej wplywajacymi na organizm ale których skutecznosc jest wysoka. nie mam o kim na ten temat porozmowiać.
a lekarz na wizycie na poczatku tego roku przepisał mi tabeletki: yesminelle.
ale ja ich nie zaczełam brać bo się bałam o skutki ubboczne itp. prosze mi poiwedziec czy moje obawy były uzasadnione i czy mogłabym je teraz zacząć brać?
a czy moze lepeij byłoby zastoswać inne metody w moim przypadku. prosze o szybką odpoiwedż najlepiej na maila: martamaria82@o2.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Uriel

PostWysłany: Pią Lis 09, 2007 8:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Dwie najpopularniejsze metody antykoncepcji w Polsce to prezerwatywa i przyjmowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Skuteczność tych metod w kwestii zapobiegania ciąży określa tak zwany wskaźnik Pearla. Określa on ile kobiet na 100 zachodzi w ciąże w ciągu roku stosowania danej metody antykoncepcji. Przy przestrzeganiu zasad stosowania konkretnej metody, wskaźnik Pearla wynosi odpowiednio 0.1 dla tabletek hormonalnych oraz 3.0 dla prezerwatyw. Bardzo istotny jest tu "czynnik ludzki". W przypadku tabletek dotyczy regularnego ich przyjmowania a w przypadku prezerwatyw odpowiedniego zachowania obojga partnerów.

Wybór metody antykoncepcji zależy od kilku czynników. Po za czynnikami zdrowotnymi, o których za chwilę, ważny jest czynnik psychologiczny i czy dana metoda jest z godna z światopoglądem obojga partnerów.

Kolejny aspekt dotyczy "stałości związku". Jeśli dana osoba często zmienia partnerów seksualnych, lepszą metodą jest stosowanie prezerwatywy, z uwagi na dodatkowe zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Oczywiście prezerwatywa nie daje 100% bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych, poruszane są głównie dwie kwestie.
1) Hormonalne środki antykoncepcyjne wpływają na krzepliwość krwi. Kolokwialnie mówiąc "zagęszczają krew". Stąd panie, u których w przeszłości wystąpiły zawał serca, udar czy zakrzepica żył nie powinny przyjmować tych leków. Żylaki kończyn dolnych u pacjentki lub w wywiadzie rodzinnym, wysoki poziom płytek krwi czy wrodzona nadkrzepliwość krwi również są względnymi przeciwwskazaniami do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zmiany krzepliwości krwi są bardziej nasilone, jeśli kobieta pali papierosy.

2) Druga kwestia dotyczy zwiększonego ryzyka występowania pewnych nowotworów. Do niedawna z tabletkami antykoncepcyjnymi wiązano częstsze występowanie raka szyjki macicy. Dziś patrzymy na tą sprawę inaczej. Wiemy, że za powstawanie tego raka odpowiada wirus HPV. Kobiety stosujące antykoncepcje hormonalna częściej zmieniają partnerów i w ten sposób mają większe ryzyko zakażenia się tym wirusem. Natomiast nadal uważa się, że hormonalna antykoncepcja zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi. Stąd, kobieta u której rak piersi występuje w rodzinie (matka, siostra, babcia) również powinna zastanowić się nad inną metoda antykoncepcji.
Dla uczciwości trzeba zaznaczyć, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika. Ponadto, cześć badań opisujących działania uboczne tabletek antykoncepcyjnych dotyczy preparatów starszych, zawierających większe ilości hormonów niż tabletki stosowane dzisiaj.

Tyle w kwestii ogólnej wiedzy medycznej. Jeśli chodzi o konkretną radę dla Pani, to po pierwsze, proszę swoją decyzję uzależnić od tego, czy ma Pani stałego partnera, czy też nie. Jeśli nie, zdecydowanie polecam zabezpieczanie się przy pomocy prezerwatywy.
Jeśli skłania się Pani w kierunku antykoncepcji hormonalnej, proszę najpierw zastanowić się, czy nie dotyczą Pani któreś z wymienionych wyżej przeciwwskazań. Jeśli nie, może Pani zażywać przepisane tabletki. Przypominam, że pierwszą tabletkę należy przyjąć pierwszego dnia krwawienia miesięcznego. Jeśli zdecyduje się Pani na tą metodę antykoncepcji, sugerują wykonanie kontrolnych badań krwi za około 3 miesiące. Powinny one obejmować morfologię (tu chodzi głównie o płytki krwi), układ krzepnięcia oraz enzymy wątrobowe (Aspat, Alat). Te ostanie z uwagi na możliwą złą tolerancje danego leku przez Pani wątrobę.

No koniec jedna uwaga na temat licznych podróży. Jeśli wiążą sie one z częstymi zmianami rytmu dnia, klimatu lub stref czasowych, mogą być przyczyną nieregularnych cykli. Może to również zaburzać do pewnego stopnia działanie tabletek antykoncepcyjnych, musiałaby więc Pani sumiennie przestrzegać godzin ich przyjmowania.

Jeśli ma Pani jakiekolwiek pytania, służę pomocą.
Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Pią Lis 09, 2007 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oprócz tabletek zawierających hormony, do antykoncepcji hormonalnej należą także plastry stosowane na skórę (np. Evra). Stosowane raz na 3 tygodnie, po czym następuje tydzień przerwy i przykleja się kolejny plaster. Ma to tę zaletę, że nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek, choć ten system jest droższy. Przeciwwskazania i komplikacje są podobne jak w przypadku pigułek. Inną metodą hormonalną są zastrzyki lub implanty z progesteronu. Zwykle wystarczają na około 3 miesiące. Problem jest taki, że jeśli po otrzymaniu zastrzyku okaże się, że źle go Pani toleruje, to trzeba niestety przetrzymać te 3 miesiące, ponieważ nie ma już możliwości usunięcia hormonu z organizmu. Skuteczność i plastrów i implantów jest podobna do pigułek. Nie wszystkie kobiety dobrze tolerują antykoncepcję hormonalną. Przy jej stosowaniu mogą wystąpić problemy z cerą, zatrzymywaniem wody, przybieraniem na wadze, migrenowymi bólami głowy. Zwykle wtedy wystarcza zmiana preparatu na inny.
Kolejną skuteczną metodą jest założenie wkładki domacicznej. Przy czym metoda ta nie jest zalecana dla kobiet, które nigdy nie rodziły lub cierpią z powodu częstych infekcji dróg rodnych. Wkładka zabezpiecza przed ciążą na okres 2-5 lat, w zależności od typu. Niebezpieczeństwem stosowania tej metody jest możliwość przebicia mięśnia macicy (zdarza się to bardzo rzadko, ale jest możliwym powikłaniem) i zwiększenie częstotliwości infekcji pochwy i dróg rodnych.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: