Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
problem z jądrami

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sebam

PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 5:11 pm    Temat postu: problem z jądrami Odpowiedz z cytatem

Cześć.
Mam następujący problem: otóż od jakiegoś tygodnia zaczołem czuć dziwne mrowienie w moich jądrach. Później przy kąpaniu zauważyłem że one się tak jakby delikatnie poruszają... I teraz tak mam cały czas że od czasu do czasu moje jądra się delikatnie poruszają. I ani nie spóchnoły wogule ani mnie wogule nie bolą tylko się poruszają. Czy to normalne ? Jeśli nie to co to może być ? Proszę o pomoc i z góry bardzo dziekuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Uriel

PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
W zasadzie moszna wraz ze swoją zawartością nie może wykonywać ruchów czynnych, czyli zależnych od naszej woli. Istnieje co prawda mięsień dźwigacz jądra, którego rola sprowadza się do podciągnięcia jąder w reakcji na niską temperaturę, ale jego funkcja u ludzi jest dość ograniczona. Możliwe są jednak bierne ruchy moszny i jej zawartości. Trudno mi konkretnie odnieść się do Pana przypadku, ale rozumiem, że jako "poruszanie się jąder" opisuje Pan zmianę napięcia czy tez ułożenia skóry moszny. Może to być spowodowane przemieszczaniem się względem siebie zawartości worka mosznowego (jądra, najądrza, powrózek nasienny wraz z naczyniami żylnymi i tętniczymi) spowodowanym po prostu siłą ciężkości. Wrażenie ruchu może także spowodować reakcja skóry moszny na zmianę temperatury czy, choć zabrzmi to dość trywialnie, uporczywe wpatrywanie się.
Możliwe więc, szczególnie że nie zauważył Pan powiększenie się jąder, czy ich bolesności, że objawy, które Pan opisuje nie są związane z żadną chorobą.
Jeśli jednak niepokoją Pana, proszę udać się do lekarza. U młodych mężczyzn coraz częściej występuje schorzenie zwane żylakami powrózka nasiennego. Polega ono na poszerzeniu naczyń żylnych odprowadzających krew z jąder, co zmienia trochę stosunki anatomiczne w mosznie i może wywoływać uczucie mrowienia w okolicy jader. Myślę, że zmiany w przepływie krwi przez takie poszerzone żyły mogłyby być też przyczyną wrażenie "ruchu jąder"
Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry
sebam

PostWysłany: Pią Lis 09, 2007 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, właśnie miałem na myśli to iż zmienia mi się samoczynnie ułożenie skury moszny już od jakiegoś tygodnia a wcześniej tego nie miałem. W zasadzie mógłbym nic z tym nie robić bo mnie to nie boli ale irytuje mnie to głupie uczucie występujące dość często. Mam jeszcze takie pytanie czy jest taka możliwość, że mi to przejdzie po jakimś czasie ? I co mógłbym zrobić aby to zwalczyć ?
Powrót do góry
Uriel

PostWysłany: Pią Lis 09, 2007 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno mi powiedzieć, czy przejdzie to Panu po jakimś czasie, zależy to od przyczyny. Czy to uczucie "przemieszczania się jąder" jest zależne w jakimś stopniu od temperatury otoczenia, czy od Pana pozycji (w sensie, kiedy Pan to odczuwa: na siedząco, leżąco, stojąco czy przy zmianie pozycji) albo od typu ubrania, które Pan nosi? Może na przykład zmienił pan krój spodni lub bielizny? Proszę się zastanowić, czy w ciągu tego ostatniego tygodnia, gdy pojawiło sie to denerwujące uczucie, nie zmienił Pan czegoś w sposobie ubierania się. A może wystąpił jakiś uraz moszny? Jeśli nie przypomina sobie Pan żadnego urazu ani nie może Pan powiązać dolegliwości z żadną z wymienionych wyżej potencjalnych przyczyn, proszę udać się do lekarza urologa. Specjalista zbada mosznę i jądra, ewentualnie wykona badanie usg. Na tej podstawie będzie mógł obiektywnie wypowiedzieć się na temat ewentualnych nieprawidłowości.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: