Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
powiększone i bolące węzły chłonne pod pachami

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jacekk

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 3:17 pm    Temat postu: powiększone i bolące węzły chłonne pod pachami Odpowiedz z cytatem

Mam 38 lat i jestem osobą dość aktywną. Mam tutaj na myśli aktywność sportową ( jazda na rowerze – bardzo często w terenie górskim, narciarstwo ). Przez większą część swojego życia byłem mniej lub bardziej związany z uprawianiem różnych dyscyplin sportowych. Sporadycznie też miałem do czynienia z nękającymi mnie chorobami. Omijały mnie przeziębienia, infekcje. W sytuacjach kiedy czułem zbliżające się objawy choroby, wystarczyło zastosowanie domowych metod profilaktycznych lub przyjęcie dawki powszechnie dostępnych leków i witamin. Rzadko musiałem korzystać z opieki medycznej
i uciekać się do stosowania antybiotyków.
Dlatego bardzo zaniepokoiło mnie bolesne powiększenie się moich węzłów chłonnych pod pachami. Nigdy do tej pory nie odczuwałem ich stąd moje obawy. Podejrzewam, że przyczyną tego stanu było zbyt intensywne chłodzenie się bezpośrednim strumieniem zimnego powietrza z wentylatora podczas letnich upałów. Innych dolegliwości dodatkowych nie odczuwałem. Oczywiście słysząc o wielu różnych przyczynach mogących wywoływać takie objawy do wystąpienia zmian nowotworowych włącznie, udałem się do lekarza internisty, który przepisał mi antybiotyk oraz zlecił przeprowadzenie badań krwi. Początkowo miałem przyjmować antybiotyk przez okres tygodnia oraz jak najszybciej zgłosić się z wynikami.
Oto one :

Leukocyty = 6,1 tys/ul
Erytrocyty = 5,41 mln/ul
Hemoglobina = 16,3 g/dl
Hematokryt = 48,0 %
MCV = 88,7 fl
MCH = 30,1 pg
MCHC = 34,0 g/dl
Płytki krwi = 157,0 tys/ul
Limfocyty = 29,8 %
Inne (Eo, Bazo, Mono) = 8,5 %
Neutrofile = 61,7 %
Limfocyty = 1,8 tys/ul
Inne (Eo, Bazo, Mono) = 0,5 tys/ul
Neutrofile = 3,8 tys/ul
RDW-CV = 12,9 %
PDW = 12,0 fl
MPV = 10,4 fl
P-LCR = 28,5 %
OB = 2 mm/h

Po przeanalizowaniu wyników lekarz wykluczył nowotworowy aspekt schorzenia i stwierdził, że mamy do czynienia z infekcją, którą wyleczę przy użyciu zapisanego antybiotyku. Uznał jednak, że dawka jest niewielka i może okazać się konieczność kontynuacji leczenia.
Z ulgą stwierdziłem, że antybiotyk zadziałał i objawy całkowicie ustąpiły. Dalej jednak byłem narażony na działanie intensywnych przeciągów spowodowanych zapobieganiem ( zwłaszcza w pracy ) skutkom upałów. Spowodowało to nawrót choroby z wystąpieniem pierwotnych objawów. Uznałem jednak, że przyczyną tego były warunki klimatyczne w połączeniu z małą dawką zaaplikowanego wcześniej antybiotyku.
Udałem się zatem ponownie do tego samego lekarza, który przepisał mi większą dawkę leku. I tak samo jak w pierwszy przypadku po kilku dniach objawy zaczęły ustępować aż do całkowitego zaniku. Przez dłuższy okres czasu miałem z węzłami spokój. Jednak jeżdżąc w okresie jesiennym po górach na rowerze, narażony byłem na intensywne przegrzania podczas ostrych podjazdów oraz chłodzenie podczas zjazdów. Oczywiście zabezpieczałem się przed tym stosując odpowiednią odzież. Nie ochroniło mnie to jednak przed ponownym nawrotem tych samych objawów. Bardzo proszę zanim podejmę kolejną kurację antybiotykiem o radę :
1). Czy objawy te mogą być spowodowane przyczynami, które wymieniałem wcześniej i czy mogą one ustąpić same bez konieczności przyjmowania antybiotyku ?
2). Czy mogą mieć one związek ze stosowaniem przeze mnie w tym miejscu dość znacznej ilości antyperspirantu ?
3). Czy i jakie badania powinienem jeszcze zrobić w celu precyzyjnego określenia przyczyny występowania tych objawów ?
4). Jakie profilaktyczne działania muszę podjąć w kierunku zapobiegania takim objawom i czy jest to możliwe równolegle bez konieczności
zrezygnowania z uprawianych sportów ?

Bardzo proszę, oczywiście w miarę możliwości i w oparciu o powyższy opis o udzielenie mi porady.

Pozdrawiam

Embarassed
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Przyczyny, które Pan opisał z dużym prawdopodobieństwem mogą być przyczyną infekcji i powiększenia węzłów chłonnych. Nie wiem, czy oprócz powiększenia węzłów występowały jakieś inne dolegliwości (bóle mięśniowe, zaczerwienione gardło, gorączka), stąd trudno mi określić czy infekcja była pochodzenia bakteryjnego czy wirusowego i czy organizm sam sobie z nią poradzi. Jeśli prawdopodobną przyczyna był wirus to nie ma sensu stosować antybiotyku.
Antyperspirant działa tylko na powierzchnię skóry. Zbyt duża ilość dezodorantu może co najwyżej spowodować podrażnienie skóry, zatkanie porów skóry i mieszków włosowych i w konsekwencji miejscowy stan zapalny, aż do ropni. Jeśli zaobserwował Pan u siebie częste zaczerwienienie w okolicy owłosienia, zaskórniki, drobne ropnie to jest możliwość, że powiększone węzły są odpowiedzią na takie właśnie miejscowe stany zapalne. Ale z reguły taki proces musiałby być długotrwały i dość nasilony żeby spowodować odczyn ze strony węzłów.
Proponowałabym wykonać badanie usg węzłów i badanie surowicy krwi na obecność przeciwciał przeciw Toxoplazma gondii. Toxoplazmoza zwykle związana jest z powiększeniem węzłów w obrębie szyi, ale zdarzają się też przypadki powiększenia innych grup węzłów.
Proszę się zastanowić czy nie podrapał Pana ostatnio kot lub inne zwierzę. Chociaż z tego co Pan napisał rozumiem, że powiększeniu uległy węzły po obu stronach, stąd prawdopodobnie można wykluczyć chorobę kociego pazura.
Inną przyczyną powiększenia węzłów może być zakażenie prątkami atypowymi. Ale żeby postawić takie rozpoznanie należałoby pobrać węzeł do badania histopatologicznego.
Zastanawia mnie trochę fakt, że przy infekcji (przy jej podejrzeniu) w Pana wynikach nie ma ani podwyższenia liczby leukocytów ani zwyżki OB.
Proponuję najpierw wykonać badanie krwi- na obecność przeciwciał Toxoplazma i poziom białka CRP (jest to wykładnik stanu zapalnego, znacznie czulszy niż poziom OB) i usg węzłów. W zależności od wyniku i opinii radiologa co do wyniku usg można będzie rozważyć pobranie całego węzła do badania.
Nie sądzę, żeby w tej chwili musiał Pan rezygnować z uprawiania sportów (o ile oczywiście nie jest Pan osłabiony, nie ma gorączki, węzły nie bolą ani nie przeszkadzają). A co do profilaktyki, to na razie sprowadza się ona do unikania infekcji, odpowiedniego ubierania się, unikania dużych różnic temperatur.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: