Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
do dermatologa-izotretynoina i ciąża

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stella

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 10:26 am    Temat postu: do dermatologa-izotretynoina i ciąża Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry!
Poszukuje odpowiedzi na pytanie, które męczy mnie w związku z kuracją izotretynoina. Dostałam od swojego dermatologa Acnenormin po 3 latach nieudanje kuracji trądziku maściami, antybiorytkami i hormonami. Dawka do 30mg dziennie, mam juz zakupiony ten lek, ale wciąż nie mogę sie wyzbyć pewnych wątpliwości dotyczących ciąży. Oczywiście jestem w pełni świadoma, że podczas stosowania tego leku nie mozna zajść w ciążę, ale pytanie moje brzmi czy w sytuacji zajścia w ciąże np kilka lat po tej kuracji może mieć ona wplyw na zdrowie dziecka? Choć trądzik mój nie ma bardzo ostrej postaci, to jednak wpływa fatalnie na moją samoocene i z jednej strony bardzo chcialbym sie go pozbyc ale z drugiej wiem, że pewnie za jakiś czas będę chciała założyć rodzine dlatego jest to dla mnie bardzo ważne. prosze o odpowiedź,
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Uriel

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Preparaty zawierające retinoidy są powszechnie stosowane przed dermatologów w leczeniu trądzików. Tak jak Pani napisała, w czasie stosowania tych leków nie wolno zachodzić w ciąże. Zakaz ten dotyczy również okresu jednego miesiąca bezpośrednio przed rozpoczęciem kuracji oraz pewnego okresu po jej zakończeniu. Zdania, co do tego ile czasu po odstawieniu retinoidów kobieta powinna odczekać z ewentualna ciążą, są różne: od 1 miesiąca do 1 roku. Po tym czasie lek jest już nieobecny w organizmie i nie ma możliwości, aby działał w jakikolwiek sposób na płód. Także stosowanie izotretynoiny dziś nie wyklucza bezpiecznej i zdrowej ciąży po zakończeniu terapii.
Proszę też Pamiętać, że retinoidy mogą wpływać negatywnie na wątrobę oraz gospodarkę lipidową. Proszę raz na jakiś czas skontrolować poziom cholesterolu oraz enzymów wątrobowych.
Mam nadzieję, że leczenie przyniesie zamierzone efekty Smile
Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: