Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
Opieka geriatryczna.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
magda86

PostWysłany: Sob Paź 13, 2007 3:32 pm    Temat postu: Opieka geriatryczna. Odpowiedz z cytatem

Jestem studentką pedagogiki socjalnej. Obecnie jestem na III roku i rozpoczęłam pisanie pracy licencjackiej. Tematem, który wybrałam jest opieka zdrowotna nad osobami starszymi. Interesuja mnie wszelkie problemy związane ze sprawowaniem tej opieki, a także rola lekarza rodzinnego, lekarza geriatry, miejsc sprawowania opieki, charakterystyki pacjenta w wieku podeszłym i różnic w leczeniu osób starszych i młodych. Za wszelkie wskazówki będę niezmiernie wdzięczna...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

PostWysłany: Sob Paź 13, 2007 4:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj.
W chwili obecnej medycyna geriatryczna, niestety, jeszcze w Polsce raczkuje. Brak jest kadry wyspecjalizowanej w zajmowaniu się takim typem pacjentów, stąd ciężar opieki spada na lekarzy pierwszego kontaktu i internistów (na oddziałach szpitalnych).
Opieka nad osobami starszymi jest o tyle trudna, że pacjenci ci zwykle cierpią z powodu kilku przypadłości, które należy leczyć równocześnie, a wielokrotnie konieczne leki wykluczają się nawzajem. Poza tym przy przyjmowaniu powyżej 5 leków równocześnie znacznie wzrasta ryzyko powikłań leczenia i interakcji pomiędzy lekami.
Osoby starsze mają zmieniony metabolizm w stosunku do osób młodych (zwykle znacznie wolniejszy).
Co do zakresu opieki jaką sprawują lekarze pierwszego kontaktu, polecałabym Ci poszukać wiadomości w podręcznikach do medycyny rodzinnej (np. pod redakcją Bożydara Latkowskiego, tłumaczone z angielskiego pod redakcją Andrzeja Steciwki lub Jerzego Baryckiego). Zwykle jest tam też charakterystyka i specyfika pacjentów w wieku podeszłym.
O lekach i zasadach ich stosowania w wieku starszym możesz poszukać w książkach o farmakoterapii geriatrycznej. Są do znalezienia w bibliotekach akademii medycznych.
Geriatrią opisywaną bardziej z punktu widzenia opieki socjalnej i funkcjonowaniem osób starszych w społeczeństwie zajmowała się Kinga Roszkowska- Wiśniewska (np. "Gerontologia dla pracowników socjalnych") i Bogna Żakowska- Wachelko.
Opieka sprawowana jest albo ambulatoryjnie przez lekarzy pierwszego kontaktu, z udziałem pielęgniarek środowiskowych i czasem służb socjalnych, przez oddziały geriatryczne (chociaż takich jest stosunkowo mało), przez oddziały dla pacjentów długoterminowych (czasem są to tylko łóżka wydzielane z "normalnych" oddziałów wewnętrznych), aż do ośrodków opiekuńczych.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: