Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
Pytanie o powiększone węzły chłonne

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
baltyk

PostWysłany: Sob Paź 06, 2007 5:35 pm    Temat postu: Pytanie o powiększone węzły chłonne Odpowiedz z cytatem

Witam

Kilka dni temu siedząc sobie w parku zostałem pogryziony przez "małe upierdliwe" muszki - kąsały mnie głównie po głowie - następnego dnia oprócz
masy ukąszeń na głowie zauważyłem u siebie powiększone węzły chłonne szyi. Są to nieduże kuleczki w ilości 3. Mija już 5 dni od czasu pogryzienia na głowie wciąz mam (już na szczęscie coraz mniej) swędzące ukąszenia a kuleczki nie znikają, Czy powinienem się martwić powięszkszonymi węzłami czy powinienem to zignorowac gdyż jest to skutkiem ugryzien i ewentualnej alergicznej reakcji organizmu. Dodam ze wczesniej nie miałem powięszkonych węzłów, dwa miesiace temu robiłem badania krwi i moczu i wszystkie wyniki były dobre.
Jesli to alergiczna reakcja (jestem alegrikiem gdyż zawsze wiosna/lato meczy mnie uciązliwy katar) to co powinienem zrobic??

Pytam generalnie dlatego ze uslyszalem o chłonniaku a w zwiazku z tym ze jestem "panikarzem" zaczałem sie martwic Smile

Mam nadzieje ze rozwiejecie moje watpliwosci

Pozdrawiam i z góry dziekuje!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

PostWysłany: Sob Paź 06, 2007 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Prawdopodobnie pogryzły Pana meszki. Są to drobne owady, przypominające muszki. Przy ukąszeniu wpuszczają do rany enzymy, które powodują podrażnienie okolicznych tkanek. ślady po ugryzieniach zwykle są bolesne i swędzą, stąd często osoby pogryzione drapią te miejsca, co prowadzi do powstawania małych ranek. Ślad po ukąszeniu utrzymuje się dość długo, często dochodzi do obrzmienia okolicy ugryzienia i do odczynów alergicznych w obrębie węzłów chłonnych. Przy większej liczbie ukąszeń może pojawić się gorączka. Proponuję posmarować miejsca ukąszeń maścią (bądź antyalergiczną, np. Fenistilem, Sanofilem lub maścią z dodatkiem glikokortykosteroidu działającego przeciwzapalnie, np. Elocomem) i niestety uzbroić się w cierpliwość, gdyż takie ukąszenia goją się zwykle przez 2-3 tygodnie.
Pozdrawiam
Powrót do góry
baltyk

PostWysłany: Sob Paź 06, 2007 10:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje bardzo za odpowiedz!!

Domyślam sie ze nie powinienem martwic sie chlonniakiem i tego typu chorobami??

pozdrawiam
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 7:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli do tych powiększonych węzłów chłonnych dołączą się inne objawy, pod postacią gorączki, chudnięcia (oczywiście bez wprowadzania jakichś ograniczeń w jedzeniu), zmęczenia i/ lub osłabienia, nocnych napadów pocenia się, to wtedy podejrzenie choroby rozrostowej staje się dużo bardziej prawdopodobne i wtedy ma Pan prawo się martwić.
Na razie proponuję poczekać jeszcze ze 2 tygodnie i obserwować czy węzły wracają do stanu pierwotnego (może się okazać, że już do końca życia pozostaną lekko powiększone, natomiast najważniejszy jest sam fakt zmniejszania ich objętości).

Jeśli tych pogryzień jest dużo, może Pan jeszcze (oprócz maści) przez klika dni stosować doustne leki przeciwalergiczne ( Zyrtec, Claritine).

Pozdrawiam
Powrót do góry
baltyk

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłem dzis u lekarza i zapisał mi antybiotyk Duomax oraz Zyrtec, osłuchał mnie, zajrzał w gardło i stwierdził że to prawdopodobnie infekcja i mam zapalenie węzłów. Mam je smarować olejkiem kamforowym i wygrzewac. Jeśli objawy nie ustąpią po 4-5 dniach mam się zgłosić do lekarza rodzinnego.

Co do objaw podanych przez Panią nie zauważyłem objawów przemęczenia, nie pocę się w nocy itp

Czy jeśli 2 miesiące temu miałem robione badania by móc pracować na wysokości-krew, mocz, neurolog,rentgen klatki piersiowej itp to nie powinny jużw czasie nich wyniknąć jakieś niepokojące symptomy? Taka choroba nie rozwija sie przeciez tak szybko? Ale ekspertem nie ejstem to tylko moje domysly.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Basia

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja w żadnym wypadku nie podejrzewam u Pana żadnej choroby rozrostowej.

Raczej próbowałam zwrócić uwagę, że samo powiększenie węzłów chłonnych (szczególnie kiedy można ustalić tego prawdopodobną przyczynę) u osoby, która niedawno robiła komplet badań i nie ma żadnych objawów dodatkowych, nie stanowi podstawy do podejrzewania chłoniaka czy białaczki.
Proszę się niepotrzebnie nie zamartwiać.
Pozdrawiam
Powrót do góry
baltyk

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje Pani bardzo za pomoc

pozdrawiam
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: