Forum www.informed.com.pl Strona Główna strona główna Internetowej Informacji Medycznej

Artykuły  
 FAQFAQ    SzukajSzukaj    UżytkownicyUżytkownicy    GrupyGrupy    RejestracjaRejestracja  
 ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    ZalogujZaloguj  
SM, borelioza, schorzenie reumatyczne?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sinuhe

PostWysłany: Czw Lut 04, 2016 2:08 pm    Temat postu: SM, borelioza, schorzenie reumatyczne? Odpowiedz z cytatem

Treść pytania:

Dzień dobry
Od kilkunastu lat borykam się z różnymi objawami.
Aktualnie mam lat 39.
Pomijając przypadki nieuzasadnionego złego samopoczucia w dzieciństwie właściwie od ok. 24 roku życia mam okresowe pogorszenia samopoczucia na przemian z czasami dobrej kondycji.
W okolicach 24 (koniec lat '90) roku życia pierwsze problemy:
- trudności z koncentracją
- dziwne uczucie w nadgarstkach (jakby się rozlatywały, bliżej nie do opisania)
- umiejętność skupienia się tylko na bliskich fizycznie obiektach a problemy z utrzymaniem uwagi na obiektach dalszych
- ogólna nerwowość, obniżenie nastroju

Rok 2002, albo 2003:
- widzenie podwójne przez 3 tygodnie

Rok 2003 lub 2004
- kulminacja depresji, zakończonej po około 2 latach a wg psycholog wieloletniej
- potężne problemy z pamięcią krótkotrwałą
- drętwienia i mrowienia twarzy (nos i szczęka dolna), ramion, karku, skóry na głowie
- czasami uczucie kłucia skóry, szczególnie po papierosach (rzucone 6,5 roku temu)
-

Między 2004 a 2012
- okresowe problemy z koncentracją - stosunkowo rzadkie
- czasem uczucie "pełnej " głowy, jakby napompowanej
- drobne drętwienia i mrowienia

Jakoś w okolicy 2006/2007 a potem w 2009 okresy ogromnego zmęczenia.
Takiego, że np. 5-6 przelewów wykonywałem przez 2-3 dni. Każdy krok, jak maraton.

2012
- sztywny kark, problemy ze zgięciem karku
- drętwienia twarzy (nos, szczęka), skóry głowy, ramion
Stwierdzono zniesioną lordoze szyjną, zastosowano zabiegi )masaże, jonofereza, pole magnetyczne, naświetlania) objawy zniknęły

2014
- wiosna: 2014 potężne zmęczenie, wysokie tętno (bez przerwy ok. 110), podniesione ciśnienie (150/100)
- pieczenie w okolicach odbytu
- pieczenie języka
- po obudzeniu się uczucie podobne do kaca (bez spożywania alkoholu)
Po zastosowaniu leków (metocard 47,5 i polpril 5mg poprawa samopoczucia do doskonałego, co trwało do jesieni)
- nadciśnienie w obu gałkach, jaskra kąta rozwartego (zastosowano cusimolol 0,5%)
- częste infekcje: gardło, rozstroje żołądka, naprzemienna bolesność i puchnięcie jąder. Wydaje się, że infekcjami zarażało dziecko po pójściu do żłobka, ale to nic pewnego.
- ALAT - powyżej 100, ASPAT: 59 - okresowe wyskoki na przemian z prawidłowymi
- przy wyskokach tętna ogromne osłabienie (wystarczy tętno ok. 90, żebym źle się czuł)

Jesień 2014:
- mrowienia ramion, twarzy i pierwszy raz mrowienia ud i pośladków.
- nadwrażliwość na zapachy
- drażliwość
Wykonano rezonans głowy: drobne ogniska demielinizacji okołokomorowo, dwa po 4 i 5mm ciemieniowo. Brak wzmocnienia kontrastowego.
Punkcja kręgosłupa: prążki oligoklonalne w PMR, IgG - 45, indeks IgG 0,83, reszta parametrów prawidłowa
Po punkcji kręgosłupa mocne osłabienie kolan (około pół roku). Jakoś 3 tygodnie po punkcji zaczęły się mocne skurcze łydek i ud. Bóle mięśni ud, parzenie skóry ud. Drgania mięśni nóg. Czasem lekkie drgania mięśni innych partii ciała (pośladki, brzuch, ramiona). Uczucie strzykania w mięśniach nóg, wrażenie, jakby woda spływała po tylnej stronie kolan.Z biegiem czasu coraz słabsze aż do okresu bez drgań.
W okresie okołupunkcyjnym brałem protokół Buchnera, ale zarzuciłem obawiając się, że zioła wywołały taką reakcję. Aktualnie stosuję dalej te zioła - bez efektu.

Bardzo złe samopoczucie na przełomie 2014/2015 - osłabienia.
Przejście kilkuset metrów wymagało kilku odpoczynków.

Wizyta w Centrum Terapii SM:
- nie da się powiedzieć, czy to SM, czy to nie SM

Wrzesień 2015 - wizyta w Ośrodku Chorób Rzadkich Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie:
- wyniki nie pasują do żadnej znanej choroby neurologicznej, być może postać poronna SM, ale nie da się tego potwierdzić
- brak deficytów neurologicznych
- brak ubytków mięśniowych

Jedną z opinii, ale niepotwierdzonych jest opinia internisty, że to może być niezróżnicowana choroba tkanki łącznej.

Aktualne objawy:
- czasem lekkie "zawieszanie się"
- skoki nastroju, choć niewielkie
- bóle ud a szczególnie przyczepów mięśni do wewnętrznej strony prawego kolana (okresowo mocniejsze/słabsze)
- okresowa lekka niezgrabność dłoni przemijająca w czasie dnia - twa kilka, kilkanaście dni
- okresowe, drobne bóle stawów (zwykle palce), jakoś niedługo po punkcji kilkudniowe bóle bioder
czasem uczucie "zatkanego" karku - podobne do zatkanych uszu, mija po rozmasowaniu
- jak wypiję więcej, niż 2 piwa naraz, to mam bezsenną noc
- od 2014 zmieniona konsystencja stolca - częste zaparcia a przynajmniej utrudnione oddawanie, stolec w postaci bobków
- ucisk na pośladki - każde krzesło jest twarde
- okresowa lekka niezgrabność dłoni, lekko sztywne kciuki - przez kilka godzin dziennie, potem mija
- okresowo suchy kaszel (całe życie)

Czy powtarzać badania na boreliozę?
SM - niepewne.
Co do spraw reumatycznych to może być trop - zarówno ja, moje rodzeństwo, mam i babcia skarżymy się na nocne skurcze. Mam niedawno u okulisty dowiedziała się, że może mieć problemy reumatyczne - pojawił się jej jakiś wrzód na rogówce (jeżeli dobrze pamiętam). Nieraz mnie pytano o kolagenozy w rodzinie, ale nie ma póki co takiej diagnozy.
Najbardziej dolegliwe aktualnie są bóle ud, najbardziej przerażają drgania mięśni a najbardziej utrudniają życie okresy dekoncentracji i zmęczenia.
Nerwica, czy depresja nie wywołają przecież prążków oligoklonalnych.

Informacje dodatkowe:

W wieku 10 lat objawy podobne do udaru:
- drętwienie twarzy,
- bełkot
- bóle głowy
Nieprawidłowy wynik badania EEG

2013: zapalenie wyrostka rylcowatego prawego nadgarstka

Leki:
w listopadzie 2015 zmiana Polpril i Metocard na Coronal

Poprzednie badania:

Ana 2: wynik graniczny 1:160, typ świecenia ziarnisty
Białko C: prawidłowe
Białko S: prawidłowe
Witamina B12: prawidłowe
Żelazo: prawidłowe
Tarczyca: prawidłowe (FT3, FT4, TSH, anty-TG, antyTPO)
Elektrolity: prawidłowe
Glukoza: prawidłowe
HCV: negatywny
Borelioza - Elisa, WB: negatywne
Morfologia: lekko rozjechana - LYMPH 50,6; MONO 0,98 10^3/ul; NEUT 33,9, MPV 7,8
Po czasie morfologia prawidłowa
HBS: ujemny
p/c antyHBS: poniżej 2
OB: prawidłowe
Bilirubina: prawidłowe
Triglicerydy: 228
p/c przeciw mielperoksydazie: prawidłowe
p/c przeciw proteinazie: prawidłowe
APTT: prawidłowe
protrombina: prawidłowe
USG jamy brzusznej: prawidłowe
Echo serca: prawidłowe
TIBC: prawidłowe
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.informed.com.pl Strona Główna -> Pytania do lekarzy Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: